Dobry zakup

Dobry zakup

Przymierzając się do zakupu okularów słonecznych, w pierwszej kolejności należy upewnić się czy interesujące nas okulary zaopatrzone są w filtr UV, czyli filtr chroniący rogówkę naszego oka przed szkodliwym promieniowaniem UV-A oraz UV-B. Promieniowaniem, które w przypadku braku stosownej ochrony oka może doprowadzić do licznych chorób (więcej). W filtry takie zaopatrzone są jedynie markowe okulary przeciwsłoneczne sklep oraz okulary produkowane przez wyspecjalizowane, okulistyczne firmy. Co równocześnie oznacza, że cena takich okularów jest ceną wyższą od tej za jaką możemy kupić okulary słoneczne w sieciówkach, czy na bazarach. Jest to jednak koszt, który warto ponieść. Inwestycja w dobre okulary przeciwsłoneczne sklep to po prostu inwestycja w nasze zdrowie.

Wybór okularów

Przymierzając się do zakupu okularów słonecznych, w pierwszej kolejności należy upewnić się czy interesujące nas okulary zaopatrzone są w filtr UV, czyli filtr chroniący rogówkę naszego oka przed szkodliwym promieniowaniem UV-A oraz UV-B
Autor zdjęcia: jaumescar

Okulary słoneczne mogą być kupowane z różnych względów. Dla jednych zakup te związany jest po prostu z potrzebą ochrony oczu przed szkodliwym działaniem słońca. Dla innych jest to także kwestia jak najlepszego wykończenia stylizacji, tej codziennej, jak i tej bardziej wyszukanej. Dla innych jest to natomiast kwestia komfortu. Do tej ostatniej grupy zaliczają się chociażby kierowcy oraz sportowcy.

W przypadku wyboru okularów przeciwsłonecznych dla kierowcy należy mieć na uwadze wybór odpowiednich soczewek, które:

  • powinny mieć zabarwienie w kolorze szarym lub kolorze brązowym, takie tylko bowiem kolory soczewek są w stanie zapewnić prawidłowe widzenie kolorów;
  • powinny być wyposażone w powłokę antyrefleksyjną;
  • powinny zawierać filtr polaryzacyjny;
  • powinny zawierać filtr z kategorii niższej niż kategoria 4.

Okulary dla kierowcy powinny również posiadać osłonki boczne, które stanowią doskonałe zabezpieczenie oka przed światłem słonecznym padającym z boku.

Natomiast poszukujący odpowiednich okularów przeciwsłonecznych sportowiec zawęzić swoje poszukiwania do okularów, które:

  • posiadają poliwęglanowe oprawki,
  • posiadają oprawki o ergonomicznym kształcie,
  • posiadają soczewki z powłoką hydrofobową.